Cengiz Aytmatov Sözleri

By

Cengiz Aytmatov’un Sözleri

Gözlerimi kapayabilir,gözlerimi tıkayabilir,ama düşünmeden edemezdim.

Anneler hiç bir şeyi esirgemez.

İnsan için en zor olan şey,her gün insan kalmaktır.

İnsan iyiliği ancak başka bir insandan öğrenir.

İnsanlar sonu gelmez çekişmeler,kavgalar yüzünden ne kadar geri kaldıklarını,entellektüel gelişme bakımından ne kadar zararlı çıktıklarını anlayabilecekler mi?

Huzur olan evde mutluluk da olur.

Ama oğlum,insan aklıyla değil,zenginliğiyle göz kamaştırmaya çalışırsa sonu kötüdür.

Sen kendini biliyorsan,bil ki kendini bilmezlerin söyledikleri anlamsızdır.Unutma gereksiz eleştiri sadece gizli hayranlıktır.

Bir teşekkür umarken umarsamazlıkla karşılaşır,bazen düşmanlık bile görürsünüz.

Savaşın kanlı pençesini boğazına geçirmediği bir tek aile,bir tek insan yok!

Aptallar daima memnundur hayattan.

Bilirsin,bir kız iyi bir ere düştüğü zaman daha da güzellşir,gözleri yaldır yaldır parlar,gül gibi olur.Ama kötü birine giderse solar gider,çöp kimi kalır.

Birbirini seven insanlar konuşmadan da rahat anlaşabiliyordu kimi zaman.
Sen kendini biliyorsan, bil ki kendini bilmezlerin söyledikleri anlamsızdır. Unutma gereksiz.. Devamını gör eleştiri sadece gizli hayranlıktır.

İnsanların kendileri yaşıyor, ama başka canlıların, özellikle de onlara bağımlı olmadan yaşamak isteyen ve buna hakları olanların yaşamalarını istemiyorlardı.

Affedince yorulur insan, yalnız kaldığında bir de; ama insanı en çok yoran şey hayal kurmaktır, olmayacağını bildiği halde.

Zaman ne kadar geçerse geçsin, bazı konularda hiçbir şeyi değiştirmez. Elinden malını mülkünü, varını yoğunu alsalar, bundan ölmezsin. Bunları yine edinebilirsin. Ama senin onurunu kırar, ruhunu öldürürse, işte buna çare yoktur.

İnsan bugün kendini olduğu gibi kabul eder, ama onun tabiatında yarın başka biri olmak vardır. Çok iyi yaşıyorsan bile, yarın çok daha iyi yaşamayı istersin.

Eğer insanlar yeryüzünde yaşamayı öğrenemezlerse yok olup giderler. Karşılıklı güvensizlik, gerginlik, cepheleşme ortamı insanların huzur içinde, mutlu yaşamalarını tehdit eden en büyük tehlikelerden biridir.

Bir insanın kaderi, dağdaki patika gibidir; bazen çıkar, bazen iner, bazen de dibi görünmeyen bir uçurumun başına gelir durur. İnsan tek başına böyle yolda yürüyemez. Ama birleşenler, birbirlerine omuz verenler her engeli aşar.
Ölüm karşısında her kes eşittir.

Yorum Yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacaktır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir