HER DEM KARABÜK | Rıdvan ATAK

By

HER DEM KARABÜK

    Her yönüyle güzel şehirdir Karabük. Sevgi dolu çalışkan insanları, yemyeşil tabiatı, tarihi dokusu, Cumhuriyetimizin sanayi şehri olmasını sağlayan demir-çelik fabrikası, son dönemde Karabük’ümüzü ilim ve irfan yuvası yapan üniversitesiyle yaşanası bir yerdir. Hem de doyasıya.

 

    Hangi yönünden bahsetsek yine de yeterince anlatabilmiş olamayız şirin şehrimizi. Yazları sıcaktır burada. Tıpkı sevgi dolu, umut dolu insanları gibi. Mevsim sonbahara döndüğünde yeşilden sarıya, sarıdan kahverengiye dönen bir renk cümbüşü karşılar sizi. İster Yenice’ye doğru gidin ister Ahmet Usta’dan Amasra’ya. İster Kanlıca arayın sonbaharda ormanlarla kaplı Karabük dağlarında ister Tellice. Kışları pek belli olmaz bu coğrafyada. Bazen az karlı ve soğuktur. Bazen de çok karlı olur kış mevsimi bu iklimde. Sanki bembeyaz bir gelinlik giymiştir Karabük. Ta Keltepe’den başlayarak…

 

    Ama aslına bakarsanız dünyanın her yerinde olduğu gibi ilkbahar görülesidir Karabük’te. Nisan ayından başlayarak bir güzel olur burası bir güzel olur ki sormayın. Tabiat uykusundan uyanırken sanki bin bir çeşit yeşil tonda urba giymiş prenses gibidir yöremiz. Araç ve Soğanlı çayları coşku dolu seslerle buluşurlar Köprübaşı’nda. Ve bir anda Filyos nehri oluverir bu coşkulu buluşma. O da gür sesiyle haykırır: “İlkbahar geldi ey ahali!” Filyos Yenice’ye doğru akar. Salına salına giden güzel bir köylü kızı edasıyla. Bizi Yenice’deki orman denizlerinde saklı güzellikler içinde kaybolmaya davet eder. Gidersek peşinden şırıl şırıl akan suların büyülü musikisini dinleyerek, işte budur belki de Karabük hoşluğu içimize çekerek…

 

   Kimine göre Eskipazar çok güzeldir. Adrianapolis antik kentinde güneş bir başka doğar ve bambaşka batar. Gün doğumunda buharlı çiğ taneleri farklı bir cümbüş meydana getirir gözümüzde. Gün batarken Adrianapolis’te hüzünlenen Eskipazar, kızılın hoşnutluk veren ahengiyle teselli eder yöre halkını. Her yeni günün başlangıcında güneşin daha parlak doğacağı umuduyla her daim mutluluğu besler Eskipazarlılar azimle.

 

   Bölgemizin en temiz havasını alırız belki de Ovacık Boduroğlu yaylasına çıktığımızda. Bu yayladan aşağılara baktığımızda yücelerin yücesinde hissederiz kendimizi. Pikniğe gidin ailenizle buraya. İçtiğiniz su, yediğiniz et damaklarınızda eşsiz tatlar bıraksın. Evet, Karabük’ün merkezinden biraz uzaksınızdır Ovacık’ta ama her şeyin doğalı yanı başınızdadır.

 

    Eflani “Göller Yöresi”dir adeta. Karadeniz’in eşsiz yeşili dans eder bu iklimde göllerden yansıyan çeşit çeşit renkle. Karabük’ün her yerinden insan akar bu göllere. Dinlenmeye, ailece hoşça vakit geçirmeye birebirdir bu göller. Hele hele balık tutmak isteyenlere her şeyi verir bu tabiat güzeli göller. Oltayı her attığınızda balık çıkmaz belki ama huzur takılır misinanın ucuna muhakkak kuş sesleri eşliğinde.

 

    Dünya şehridir Safranbolu. Her sokağında, her çarşı pazarında, her evinde ve her taşında tarih kokar buram buram. Şehri şöyle bir gezin baştan aşağı. Bazen Roma’nın, bazen Bizans’ın, çoğu zaman ise Osmanlı’nın ayak seslerini duyarsınız hemen her sokak arasında. Camiler, hanlar, hamamlar ve tarihi arasta çarşıları bir başka güzeldir. Safranbolu’nun egzotik, büyülü ve her taşı tarih kokan atmosferi bütün dünyayı buraya çeker. Hem de ne çekiş. Japon’u, Korelisi, Alman’ı İtalyan’ı aşık olur Safranbolu’ya. Bir gelen bir daha gelir, bir daha, bir daha.

 

    En başta dediğim gibi güzel şehirdir Karabük. Uzak olanlar, hiç gelmeyenler bilmezler ama bir gelen bir daha zor döner buradan. Karabüklüler “Tüneli geçip Karabük’e bir geldin mi bir daha dönemezsin!” derler. Galiba doğru. Ankaralısı, Sivaslısı, Erzurumlusu, Trabzonlusu ve daha bir çok farklı memleket insanı buraya gelmiş, şehrin sıcak kucağında kendine yer edinmiş, karnını doyuracak rahat ve güvenli ortamı bulmuş ve en önemlisi de yörenin yerli ahalisiyle kaynaşarak son derece uyumlu bir mozaik görüntüsü veregelmişlerdir. İnşallah bu uyum, bu huzur ve şehrin mutluluk veren havası daim olur…         

RIDVAN ATAK

Yorum Yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacaktır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir