Yedigöller – Gezi Yazısı

By

YEDİGÖLLER

   Bugün Havva, Zeynep, Fatma abla, Niyazi abi ve ben Yedigöller’e gittik. Uzun zamandır günlüğüme yazamadım. Bu gezi bana tekrar yazma noktasında ilham verdi. Hani derler ya “Mekan yazdırıyor!”.

     Günlüğümdem

      …………….. Yedigöller yöresini bir cümleyle anlat deseler, belki bu bir cümleye sığmaz ama şöyle denebilir: Yedi göl var yedisi de birbirinden güzel. Gölleri ayrı ayrı anlat deseler, her birinde rüzgar ayrı bir melodi fısıldıyor insanın kulağına kah hüzünlü kah mutlu ama her yeri huzur dolu.   

     ……………. Aşağıda ılık ılık esen ve melodiler fısıldyan sonbahar rüzgarı üst taraftaki göllere çıktıkça daha bir kendine geliyor ve o güzelim şarkıları adeta haykırmaya başlıyordu hem de ılgıt ılgıt. Rüzgar sesini yükselttikçe, içimde sebebini bilmediğim bir hüzün de kabarıyordu. Kimbilir belki gittikçe serin esip içimi üşüttüğünden, belki de uzaklardan bir yerlerden gelen ama benim sebebini bilmediğim burukluğu haber verdiğinden.

   ……………… Yedigöller’de hep rüzgarı dinlemişim farkında olmadan. Kimden ve nereden haber bekliyorsam. Neden sonra hemen yanıbaşımızda salına salına akan cilveli Mengen (Belki de Devrek) çayını ihmal ettiğimi farkettim. Ve aslında bu gezimizi ona borçluyduk. Zira o yapmıştı bu tabiat harikası gölleri Yüce Mevla’nın direktifiyle. Salına salına gidiyor biraz, bir yerde mola veriyor ve 7 harikadan biri çıkıyor. Sonra biraz daha gidiyor, bir daha duraklıyor, dinleniyor ikincisi oluşuveriyor. Derken üçüncü, dördüncü …………….. ve 7.siyle uğurluyor bizi.

   ………….. Geziyi benim için çok özel yapan nedir acaba diye düşündüm. Yedigöller’in bizi mest eden büyüsünü karım ve küçük kızımla ta iliklerimde hissetmek mi? Çok sevdiğim Niyazi abi ve eşi Fatma ablayla Yedigöller’in doyumsuz güzelliklerini paylaşmak mı? Yoksa yeşilin bin bir tonunun zihnimde, benliğimde oluşturduğu renk  cümbüşünün bir ilizyonu muydu bu?                            

NOT: Havva yanımda ve bazı ifadeleri oluşturmamda bana yardım etti.

RIDVAN ATAK

Yorum Yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacaktır.

Şunlar da hoşunuza gidebilir